Kapcsolatfelvétel EFOP-5.2.1-17 konstrukció kedvezményezettjével
Konzorciumunk a megvalósításában álló programra a vonatkozó felhívásban foglaltaknak eleget téve kapcsolatot létesített az EFOP-5.2.1-17 konstrukció egyik megvalósíts alatt álló projektgazdájával.
Kedvezményezett: Váltó-Sáv Alapítvány / KultúrÁsz Közhasznú Egyesület
Megvalósítás: 2018-2022
Az EFOP 5.2.1. projektek célja, a (köz)szolgáltatások elérhetőségének és minőségének fejlesztése érdekében társadalmi innovációk kifejlesztése és kipróbálása. Magyarország Kormányának felhívása alapján a humán szolgáltatásokat nyújtó állami és nem állami intézmények, szervezetek és fenntartóik számára, a társadalmi innovációk kifejlesztése és kipróbálása, a helyi szolgáltatások és közszolgáltatások elérhetőségének és minőségének fejlesztése érdekében lehetőséget teremtett 50- 300.000.000 Ft támogatási összegben.
A ’Suliplussz’ programban a megvalósításban résztvevő szakemberek saját kapcsolati hálójának működtetése révén egy olyan EFOP 5.2.1. projektre esett a választás a kapcsolatfelvétellel és szakmai konzultációval összefüggésben, amelynek egyik konzorciumi partnere a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület. A közösségi bűnmegelőzés modellje projektet a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület konzorciumi partnerként valósítja meg a Váltó-sáv Alapítvánnyal együttműködve.
A projekt fő célja a bevont partnerek közreműködésével a közösségi bűnmegelőzés eljárásnak kidolgozása, ezzel a bűnelkövetések és az áldozattá válás megelőzésének csökkentése. A közösségi bűnmegelőzés célja, hogy a bűnmegelőzés fogalma a közösségfejlesztés kontextusába helyeződik, ezzel az egyéni felelősség mellett a közösségi felelősségvállalás is megjelenik a célcsoporttagok esetében. A projekt keretében egyrészt ismeretek, információk átadására, másrészt szemléletváltásra, valamint új módszerek bevezetésére kerül sor. Összegezve a projekt szolgáltatásfejlesztési kísérletet kíván megvalósítani, ami a felmerülő problémákra és kihívásokra reagál és egyben egy új, innovatív kezdeményezést valósít meg.
A projekt célcsoportját a 14-30 éves ifjúsági korosztály alkotja, köztük hátrányos helyzetűek is, elsősorban az Észak-Alföldi, valamint a Dél-Alföldi régióban. A támogatási időszak: 2018.05.01. – 2022.04.30. (48 hónap), az elnyert összeg: 59.999.071 Ft az egyesület költségvetését tekintve.
A workshop formában megvalósuló kapcsolatfelvételre és szakmai konzultációra 2019. augusztus 26-án került sor. A program helyszíneként a Debreceni Egyetem egyik szemináriumi terme szolgált, ahol Dr. Juhász Erika, a KultúrÁsz Egyesület elnöke foglalta össze egy prezentációval a saját projektjük céljait, szolgáltatásait. Ezt követően a két projekt hasonlóságainak összevetése történt meg, a ’Suliplusz’ projekt kollégái is kérdéseket tettek fel a bűnmegelőzési projekt kapcsán. Érdekes tapasztalatokat vitattak meg a workshop résztvevői, hiszen mindkét projektben jellemző a hátrányos helyzetű célcsoportokkal való aktív foglalkozás, így ennek mentén számos hasonló kérdés, anomális jelent meg a megvalósítás során. Érdekes párhuzamot vontak a szakemberek annak kapcsán is, hogy a célcsoporttagok bevonása milyen szempontrendszer mentén történt meg, s hogy ennek az alapvető tevékenységnek milyen jelentős szerepe van a projektek további szakmai sikereit, eredményeit illetően.
A szakmai kerekasztal céljainak megfelelően egy értékes szakmai diskurzushoz vezetett, amelynek eredményeképpen az egyesülettel való további kommunikáció és tapasztalatcsere is megvalósulhat a két szervezet további projektjeinek egyedi igényeit figyelembe véve.